Karta płatnicza to prawdziwe dobrodziejstwo, zwłaszcza podczas zagranicznych wakacji. To dzięki niej zarezerwujemy bilet na samolot i bez kłopotu wypożyczymy na miejscu auto. Nie musimy zabierać ze sobą plików gotówki, uczyć przeliczników walut i zastanawiać się nieustannie, jakim pieniędzmi bardziej opłaca się zapłacić. Co więcej, nasze pieniądze są naprawdę bezpieczne, a my nie martwimy się, co będzie, gdy ktoś wyrwie nam torebkę na ulicy. To wszystko zalety, ale aby prawidłowo je wykorzystać, pamiętaj o zasadach bezpiecznego korzystania z karty kredytowej.

Pilnuj karty

Nie stracisz swoich pieniędzy, jeśli zgubisz kartę. Po prostu, aby skorzystać z bankomatu, ktoś musiałby znać twój PIN, a aby dokonać transakcji, np. podczas zakupów w sklepie internetowym, musiałby ją autoryzować twoim telefonem. Te zabezpieczenia sprawiają, że karta kredytowa jest daleko bardziej bezpieczna niż gotówka noszona w portfelu. Tylko, jeśli zgubisz kartę za granicą, po prostu będziesz mieć problem z opłaceniem swoich rachunków, bo do wydania duplikatu, bank potrzebuje czasu.

Na wakacje zabierz dwie karty

Przezorny zawsze zabezpieczony, dlatego lepiej mieć przy sobie dwie karty. Nawet gdybyś jedną zgubił, nie stracisz dostępu do pieniędzy. Warto także mieć karty dwóch organizacji płatniczych np. Visa i Mastercard, bo zdarzają się bankomaty, które obsługują bez prowizji tylko jedną z nich.

 małżeństwo dokonujące zakupu kartą kredytową

Nie spuszczaj karty z oczu

Pamiętaj, że sprzedawca musi zawsze przyjąć płatność na twoich oczach i jakiekolwiek zabieranie karty na zaplecze, po prostu nie wchodzi w grę. Nigdy nie masz pewności czy obsługa nie zechce zeskanować danych z niej i ich wykorzystać.

Oglądaj bankomaty przed użyciem

W miejscowościach turystycznych złodzieje robią się bardziej bezczelni i zdarza się, ze na bankomaty nakładają specjalne dodatki, które mają za zadanie zeskanować kod karty i zapamiętać PIN. Takie nakładki zwykle są niedbale zamocowane, więc jeśli cokolwiek w wyglądzie bankomatu cię zaniepokoi, po prostu poszukaj innego.

Nie zapomnij zabrać karty z bankomatu

W Polsce zwyczajowo kolejność jest następująca: najpierw odbierasz kartę, a potem gotówkę. Nie jest to wcale oczywiste w każdej części globu, bo zdarzają się bankomaty, w których jest odwrotnie, najpierw gotówka, potem karta. Nie działaj nawykowo, tylko spokojnie sprawdź, czy wszystko zabrałeś, zanim odejdziesz od bankomatu.

Ustaw limity

Każdy bank daje ci możliwość ustawienia limitów transakcji dziennych, gotówkowych czy płatniczych. Ustaw je w taki sposób, aby nie były zbyt wysokie, bo nie tylko będziesz bezpieczniejszy, ale i nie wydasz zbyt dużo. Na wakacjach łatwo o szaleństwo!

Nie zapisuj PIN

To nadal częsty problem, zwłaszcza starszych osób, które boją się, że po prostu zapomną numer PIN. Jeśli już musisz go zapisać, zrób to w notesie, którego nigdy nie nosisz razem z kartą.

Sprawdzaj rachunki

Gdy płacimy kartą, bardzo niedbale podchodzimy do płatności i nie zwracamy uwagi, jaką kwotę wydaliśmy. Nieuczciwy sprzedawca może nabić inną sumą niż ta, którą uzgadnialiśmy, dlatego zawsze sprawdzajmy pokwitowania transakcji.

Zastrzegaj kartę natychmiast, gdy zauważysz jej brak

Do określonej kwoty to my ponosimy koszty nieuprawnionych transakcji, od momentu zastrzeżenia karty, odpowiedzialność przechodzi na bank. To powód, dla którego nie warto czekać i myśleć „może się znajdzie” tylko natychmiast zastrzegać kartę.

Zapisz numer, pod którym zastrzeżesz kartę

Wyraźnie i dużymi literami, bo co z tego, że jest na karcie, jeśli ta właśnie ci zginęła?

Więcej na temat kart kredytowych przeczytasz tutaj: www.darmopozyczka.pl/najlepsza-karta-kredytowa-online-ranking.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj