Właśnie zdobyłeś uprawnienia do prowadzenia samochodu i planujesz zakup swojego pierwszego auta? Sam wybór pojazdu to nie wszystko, co Cię czeka. Powinieneś także dopełnić formalności, które wyglądają inaczej w przypadku transakcji z osobą prywatną i firmą. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat. To ważne, aby nie pominąć żadnej ważnej kwestii.
Wybór pojazdu – lepiej kupić samochód od osoby prywatnej czy firmy?
Zakup pojazdu to dla wielu osób bardzo ważna decyzja. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wybór nowego auta z salonu. Dlatego też rynek samochodów używanych cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Osoby poszukujące wymarzonego modelu, mogą zdecydować się na jego zakup bezpośrednio od osoby prywatnej lub od firmy. Obie te transakcje nieco różnią się jednak od siebie.
Firmy oferujące używane samochody zapewniają szeroki wybór różnych modeli. Dzięki temu można dopasować auto do indywidualnych potrzeb. Kiedy znajdzie się interesujący pojazd, warto zapoznać się z jego stanem wizualnym, dokumentacją oraz historią serwisową. Podstawą jest dobry stan techniczny samochodu. Zarysowanie auta na parkingu przez poprzedniego właściciela to najmniejszy problem, chociaż nawet tak niewielki defekt może pomóc w negocjacji ceny. Zakup samochodu np. z komisu samochodów używanych finalizuje się przez:
- podpisanie przygotowanej na miejscu umowy kupna-sprzedaży,
- opłacenie faktury (przelewem lub gotówką),
- odbiór dokumentu potwierdzającego wydanie pojazdu.
Zakup samochodu od osoby prywatnej wygląda bardzo podobnie. Przyszły nabywca powinien dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym auta i skorzystać z możliwości jazdy próbnej. Jeżeli pojazd spełnia jego oczekiwania, należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Można posłużyć się gotowym wzorem dokumentu dostępnym w sieci. Jest w nim miejsce na uzupełnienie takich kwestii jak:
- dane kupującego i sprzedającego,
- informacje o pojeździe (model, marka, rocznik, stan licznika, numer VIN),
- data zawarcia umowy,
- informacje o dokumentach, które przekazywane są przez sprzedającego, a także liczbie kluczyków.
Niezależnie od tego, czy kupuje się od osoby prywatnej, czy firmy, należy zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie. Pojazd powinien mieć ważne ubezpieczenie OC i aktualne badania techniczne.
Formalności po zakupie samochodu
Nabycie samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia różnych formalności. W ciągu 14 dni konieczne jest m.in. uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Odbywa się to przez deklarację PCC-3. Wysokość opłaty wynosi 2% wartości samochodu. Dotyczy ona jednak wyłącznie zakupu pojazdu od osoby prywatnej. W przypadku kupna auta od firmy np. komisu samochodowego podatek PCC wliczony jest już w fakturę VAT.
Nowy właściciel ma również obowiązek dokonania rejestracji samochodu w ciągu 30 dni od daty jego zakupu. W tym celu musi się udać do Wydziału Komunikacyjnego z odpowiednim wnioskiem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierowca może zachować aktualne tablice rejestracyjne (w przypadku auta używanego) lub zdecydować się na wydanie nowych blach. Decyzja ta uwzględniona powinna być we wniosku. Opłata rejestracyjna w przypadku wydania nowych tablic rejestracyjnych jest wyższa. Dodatkowo podczas rejestracji samochodu konieczne jest okazanie:
- dokumentu zakupu,
- dowodu tożsamości,
- aktualnego dowodu rejestracyjnego,
- tablic rejestracyjnych,
- aktualnej polisy OC,
- potwierdzenia wniesienia opłaty.
Kierowca po złożeniu wniosku o rejestrację samochodu otrzyma pozwolenie czasowe. Jest to tzw. miękki dowód rejestracyjny wydawany na okres do 30 dni i uprawniający do poruszania się pojazdem. W momencie, kiedy do odbioru będzie właściwy dokument, taka informacja zostanie przekazana właścicielowi przez wiadomość SMS. Warto także podkreślić, że tymczasowy dowód rejestracyjny pozwala na wykupienie nowej polisy OC i AC dla auta.
Wybór ubezpieczenia pojazdu
Kupując samochód, niezależnie od tego, czy jest on używany, czy nowy, należy pamiętać o konieczności jego ubezpieczenia. Obowiązkowa dla każdego pojazdu jest polisa OC. Zgodnie z przepisami możliwe jest korzystanie z ubezpieczenia, które auto miało w momencie sprzedaży. Jednak zdecydowanie korzystniej jest zgłosić się do ubezpieczyciela i wykupić nową polisę OC, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb właściciela samochodu. Sprzedający, jako osoba prywatna, może zgłosić zbycie pojazdu i wypowiedzieć umowę OC. Brak aktualnej polisy wiąże się natomiast z wysokimi karami finansowymi. Więcej informacji na temat OC oraz roszczeń wynikających z kolizji na drodze znajdziesz pod adresem:
https://rankomat.pl/samochod/regres-ubezpieczeniowy-wszystko-co-powinienes-o-nim-wiedziec
W jakich sytuacjach przydaje się polisa OC i AC?
OC pojazdu, które jest ubezpieczeniem obowiązkowym, daje właścicielowi pojazdu ochronę przed konsekwencjami finansowymi wynikającymi ze szkód zaistniałych na drodze. Taka polisa pokrywa zarówno zniszczenia materialne, jak i szkody określane osobowymi.
Ubezpieczenie AC, na które decyduje się coraz więcej kierowców, jest dodatkową formą ochrony. Dzięki niemu właściciel zabezpiecza pojazd przed sytuacjami losowymi, które zostały spowodowane przez osoby trzecie. Dotyczy to zarówno uszkodzenia pojazdu, jak i jego kradzieży.