Każdy kierowca jest zobowiązany do tego, aby raz w roku wykupić ubezpieczenie samochodu. Jest to niezwykle istotne, by w przypadku kolizji na drodze, jako poszkodowany, nie ponosić kosztów – te pokrywane są przez ubezpieczyciela, a cała procedura przebiega sprawnie i bezproblemowo zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego.

Ubezpieczenie OC, czyli obowiązek każdego właściciela pojazdu

Podstawą dla wszystkich kierowców w Polsce jest ubezpieczenie OC, które obejmuje wszelkie szkody powstałe w wyniku kolizji – zarówno te związane z uszkodzeniem pojazdu, jak również uszczerbkiem na zdrowiu. OC musi wykupić każda osoba, posiadająca pojazd podlegający rejestracji, a niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Kierowcy samochodów osobowych bez wykupionego OC mogą zapłacić nawet 5200 zł kary, a właściciele pojazdów ciężarowych aż 7800 zł.

Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniu samochodu?

  • Czas trwania – w większości przypadków jest to 12 miesięcy, chociaż występują odstępstwa od tej reguły. Dotyczą one samochodów zarejestrowanych czasowo, a także firm pośredniczących w kupnie i sprzedaży pojazdów.
  • Obszar obowiązywania – ubezpieczenie OC obejmuje nie tylko Polskę, ale również wszystkie kraje Unii Europejskiej. Jeżeli więc zdarzy nam się wypadek np. w Belgii, Hiszpanii czy Francji, towarzystwo ubezpieczeniowe również pokryje wszelkie koszty.
  • Wysokość składki – ta uzależniona jest od konkretnego ubezpieczyciela, a także kilku innych czynników, jak np. pojemność silnika pojazdu, jego przeznaczenie czy miejsce zamieszkania właściciela.
  • Zniżki i zwyżki – ubezpieczenie OC może być niższe, np. gdy samochód jest fabrycznie nowy lub w przypadku skorzystania z AC tej samej firmy ubezpieczeniowej. Niestety, może być też wyższe – np. gdy kierowca ma więcej niż 70 lat, posiada prawo jazdy krócej niż 3 lata lub wcześniej był sprawcą wypadku. Czynników tych jest więcej i warto się z nimi zapoznać.

AC, NNW, Assistance – czym są?

Obowiązkiem kierowcy jest tylko wykupienie OC – w przypadku pozostałych form ubezpieczania samochodu, jest to kwestia wyboru. Możemy więc wybrać również ubezpieczenie AC (autocasco), dzięki któremu nie poniesiemy szkód nawet w sytuacji, gdy jesteśmy sprawcami kolizji.

Mamy też możliwość wykupienia NNW (ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków), które obejmuje szkody osobiste kierowcy i pasażerów powstałe np. podczas wysiadania z samochodu czy w czasie postoju. Jest jeszcze Assistance, czyli pomoc techniczna, informacyjna oraz medyczna, która ma miejsce w sytuacjach awaryjnych.

Chcąc zapłacić mniej za ubezpieczenie samochodu, warto wykupić w jednej firmie nie tylko OC, ale również ubezpieczenie AC czy NNW – dla kierowców przeznaczone są specjalne pakiety, dzięki którym możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj