Zakup pojazdu wiąże się z dużym wydatkiem, na który nie każdy może sobie pozwolić. W takiej sytuacji jedyną szansą na własne auto jest wzięcie kredytu gotówkowego lub samochodowego. Czy warto wziąć kredyt na samochód i na zwrócić uwagę podczas porównywania ofert kredytowych?

Zakup zarówno nowego, jak i używanego pojazdu to duży wydatek. Nie zawsze dysponujemy odpowiednią kwotą, a samochód często jest pilnie potrzebny, więc nie ma czasu na uzbieranie niezbędnej kwoty. W takiej sytuacji warto wybrać dobrą ofertę kredytu samochodowego i szybko stać się właścicielem wymarzonego auta.

Czym jest kredyt samochodowy?

Aby sfinansować zakup samochodu, można wziąć kredyt samochodowy lub gotówkowy. Kredyt gotówkowy jest bardzo popularnym produktem bankowym, ponieważ można przeznaczyć go na dowolny cel i nie trzeba informować banku, na co zostaną wydane pieniądze z kredytu. Z kolei kredyt samochodowy musi zostać przeznaczony na zakup konkretnego pojazdu. Pieniędzy zwykle nie dostaniemy do ręki, lecz bank przeleje je na konto sprzedawcy. Całkowity koszt kredytu samochodowego jest jednak niższy niż ma to miejsce w przypadku kredytu przeznaczonego na dowolny cel. Jest to więc korzystne rozwiązanie. 

Przed podjęciem decyzji kredytowej bank sprawdza zdolność kredytową klienta, często jest też wymagany wkład własny, który wynosi zwykle 10% wartości pojazdu. Kredytem samochodowym można sfinansować nie tylko zakup samochodu, ale też motocykla, przyczepy, quada, traktora, czy maszyny budowlanej. Bardzo często wymagane jest zabezpieczenie kredytu samochodowego, np. cesja polisy AC czy zastaw rejestrowy. Całkowita kwota kredytu, którą możemy uzyskać, jest zwykle wyższa niż w przypadku kredytu gotówkowego, dłuższy jest też okres kredytowania. Kredyt na samochód na kredytna4kolka.pl to możliwość porównania najlepszych ofert i szansa na wybranie korzystnego kredytu.

Czy warto wziąć kredyt na samochód?

Kredyt na samochód to często jedyna szansa na zakup wymarzonego auta, warto więc zdecydować się na zaciągnięcie kredytu, jeśli nie możemy kupić auta za gotówkę. Przed wybraniem oferty kredytowej trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą banków i wybrać kredyt, który najlepiej odpowiada na nasze potrzeby. W przypadku zakupu auta używanego za niewielką kwotę dobrze sprawdzi się kredyt gotówkowy, ponieważ pieniądze bank przelewa na nasze konto i możemy przeznaczyć je na dowolny cel. W przypadku zakupu droższego auta lepiej sprawdzi się kredyt samochodowy, ponieważ możemy liczyć na wyższą kwotę kredytu i dłuższy okres spłaty. Przed podpisaniem umowy trzeba dobrze przeanalizować swoją sytuację finansową i dostosować kwotę miesięcznej raty do swoich możliwości. Kredyt nie może być zbytnim obciążeniem dla budżetu domowego, aby uniknąć ryzyka braku środków na terminową spłatę zobowiązania.

Na co zwrócić uwagę, porównując kredyty samochodowe?

Przed podpisaniem umowy trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu samochodowego, ponieważ nie jest to jedyny koszt związany z kredytem. Najważniejsza jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), która informuje nas, jaki jest całkowity koszt kredytu. Uwzględnia ona wszystkie opłaty, takie jak:

  • oprocentowanie,
  • prowizja,
  • ubezpieczenie,
  • inne koszty, np. wycena auta.

Trzeba też zwrócić uwagę na okres kredytowania i dopasować go do swoich możliwości finansowych. W przypadku kredytu samochodowego duże znaczenie ma również to, w jaki sposób bank zabezpiecza się przed niewypłacalnością kredytobiorcy. Bardzo popularny jest zastaw rejestrowy, który polega na tym, że nazwa banku wpisana jest w dowód rejestrowy. W przypadku braku spłaty rat bank może rozwiązać umowę kredytową i sprzedać auto. Przed zaciągnięciem kredytu trzeba więc sprawdzić szczegóły i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj