PIT 37 należy do najczęściej wypełnianych deklaracji podatkowych wśród pracowników, zleceniobiorców, czy emerytów. Związany jest on z uzyskiwaniem przychodów opodatkowanych według określonej skali podatkowej. Nie dotyczy on podatników, którzy sami odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy. Czas na sprawdzenie lub złożenie odpowiedniej deklaracji PIT mija 2 maja. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, a sposobów na złożenie deklaracji jest kilka. Najwygodniejszą formą złożenia deklaracji podatkowej są poświęcone temu programy lub rządowa strona, która ułatwia przesłanie deklaracji do odpowiedniego Urzędu Skarbowego.

Złożenie deklaracji PIT 37 – rozlicz się na czas

Jeśli w zeszłym roku uzyskałeś przychody ze źródeł na terytorium Polski za pośrednictwem płatnika lub innych podmiotów zobowiązanych do sporządzenia rozliczenia, jak najszybciej sprawdź przygotowaną deklarację lub wypełnij ją zgodnie z uzyskanymi ulgami. Nie musisz składać tego rodzaju deklaracji, jeśli uzyskujesz przychody z tytułu działalności gospodarczej, takie rozliczenie oznaczone są numerem 36. Do sporządzenia imiennej informacji podatkowej zobowiązany jest każdy płatnik, który zatrudnił Cię w ubiegłym roku, rozliczenie powinno dotrzeć do Ciebie w pierwszych miesiącach tego roku, a czas na sprawdzenie deklaracji lub jej złożenie mija 2 maja tego roku.

Jeśli deklaracja PIT 37 będzie wypełniona zgodnie z wytycznymi i nie będzie zawierać błędów, otrzymasz mailowe potwierdzenie o pozytywnej weryfikacji rozliczenia. Najszybsze rozliczenie PIT-u gwarantują programy, dzięki którym złożysz deklarację online. Jeśli uzyskujesz również przychody związane z ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatkiem liniowym, oprócz PIT-u 37, będziesz musiał złożyć również drugą deklarację – PIT 36. PIT 37 rozliczysz z tytułu umowy o dzieło, umowy o pracę lub umowy zlecenie w zależności od wysokości rocznych dochodów.

Odpowiednio wypełnione zeznanie podatkowe PIT 37 online sprawdzi Urząd Skarbowy, a w przypadku jakichkolwiek błędów w rozliczeniu lub niezgodności finansowych, możesz zostać poproszony o korektę deklaracji lub zgłoszenie się do biura Urzędu Skarbowego w sprawie wyjaśnienia niezgodności. Z tytułu stosunku pracy możliwe jest złożenie PIT-u 37 wraz z małżonkiem. W rozliczeniu możliwe jest uzyskanie ulg podatkowych przy podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby rozliczające się według kryteriów tej deklaracji nie mogą zajmować się prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej

Podatek dochodowy – zwolnienie z opłaty do 26. roku życia

W przypadku osób, które nie ukończyły jeszcze 26. roku życia PIT-37 umożliwia rozliczenie się według zasad tzw. PIT-u zerowego. Osoby te nie są zobowiązane do odprowadzania podatku dochodowego, dzięki czemu ich wypłata jest wyższa o procent zawarty w podatku dochodowym na dany rok. W związku z wprowadzonym Polskim Ładem i ulgami dla klasy średniej, nie musisz martwić się o złożenie dodatkowych dokumentów uprawniających do ulg, ponieważ ten program nie dotyczy osób rozliczających się według zerowego PIT-u.

Wszystkie informacji o zeznaniu rocznym PIT znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów, takie dane udostępnia również każdy program PIT online, który umożliwia sprawne rozliczenie podatkowe. Obowiązek złożenia deklaracji ma każdy obywatel Rzeczypospolitej Polski, który w danym roku uzyskał przychody z tytułu stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie, czy umowy o dzieło. Podatnicy rozliczający się z PIT-u 37 mogą skorzystać z programu e-PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj