Kiedy umowa o pracę jest rozwiązywana w trakcie jej trwania, albo stosunek pracy mija przez zakończenie terminu jej zawarcia, pracodawca jest zobowiązany do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Powinien zrobić to ostatniego dnia obecności pracownika, ale przyjmuje się również możliwość wysłania świadectwa drogą pocztową w ciągu 7 dni od zakończenia współpracy. Sami pracownicy często nie wiedzą, jak istotne może okazać się świadectwo pracy podczas podejmowania kolejnego zatrudnienia, lub załatwiania innych spraw urzędowych, jak zasiłek dla osób bezrobotnych. Co musi zawierać wystawiane przez byłego pracodawcę świadectwo pracy i do czego jest ono później potrzebne?

Druk świadectwa pracy i istotne informacje, które muszą się w nim pojawić

Wypełniając świadectwo pracy (wzór) dla pracownika, z którym kończy się współpracę, nie można zapomnieć o kilku obowiązkowych elementach. Świadectwo pracy musi zawierać:

  • informacje na temat stanowiska, na którym pracownik był zatrudniony,
  • sposób zakończenia współpracy, na przykład upłynięcie terminu zawarcia umowy o pracę,
  • okres, w którym pracownik był zatrudniony,
  • wymiar czasu pracy,
  • informacje na temat czasu, w którym pracownik wykonywał przydzielone mu obowiązki w warunkach szkodliwych,
  • ilość dni, którą pracownik przebywał na zwolnieniu chorobowym,
  • wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w bieżącym roku,
  • wykorzystanie dodatkowych urlopów takich jak urlop bezpłatny, czy macierzyński.

Jak widać, wypisywanie dokumentów takich jak świadectwo pracy wymaga odpowiedniego przygotowania. Najpierw zbierz wszystkie istotne informacje, aby później wypełnić gotowy druk szybko i bez niepotrzebnych błędów. Pamiętaj, że jeśli były pracownik zgłosi nieprawidłowości na jego świadectwie pracy, będziesz zmuszony wystawić poprawiony dokument ponownie. Pilnuj także terminu, ponieważ jeśli nie wyślesz świadectwa pracy w ciągu 7 dni od zakończenia współpracy z danym pracownikiem, narazisz się nawet na pieniężne odszkodowania jego względem.

Do czego potrzebne jest świadectwo pracy?

Zdarza się, że sam pracownik, kiedy otrzyma świadectwo pracy, nie jest pewien, do czego może ono mu się przydać i dokument kończy na stercie dawno zapomnianych innych nieużytecznych papierów. Świadectwo pracy okazuje się jednak konieczne w sytuacjach, w których:

  • określamy przysługujący nam urlop wypoczynkowy u kolejnego pracodawcy,
  • ustalamy staż ubezpieczeniowy w ZUS,
  • staramy się o zasiłek dla bezrobotnych w urzędzie pracy,
  • chcemy uzyskać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy,
  • staramy się o emeryturę w ZUS.

Informacje zawarte na świadectwie pracy będą także niezwykle cenne dla przyszłego pracodawcy, który może z dokumentu dowiedzieć się czegoś o kandydacie do pracy. Również i sam pracownik doceni dokument, który nie pozostawia niejasności w kwestiach takich, jak na przykład przysługujący urlop.

Błędnie lub zbyt późno wystawione świadectwo pracy

Dokumenty takie jak świadectwo pracy nie mogą zostać wystawione błędnie. Jeśli pracownik zauważy niepoprawne informacje, albo dane, powinien zgłosić to do swojego byłego pracodawcy, który ma obowiązek nanieść konieczne poprawki i wystawić dokument ponownie, tym razem poprawnie. To dlatego tak ważne jest, żeby wzór świadectwa wypełniać dopiero po przygotowaniu wszystkich informacji na temat pracownika – nie tylko oszczędzimy sobie późniejszych poprawek, ale i znacznie ułatwimy całe zadanie.

Ponieważ świadectwo pracy może być bardzo istotnym dokumentem podczas poszukiwania dla siebie nowego zatrudnienia, pracodawca nie może opóźniać jego wystawienia. Może być to wówczas uznane za utrudnianie znalezienia zatrudnienia, a spóźniony z wystawieniem dokumentu pracodawca będzie wtedy narażony na wypłatę odszkodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj