Instalowanie fotowoltaiki na dachu budynku czy na gruncie jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Promowanie ekologicznych rozwiązań oraz istnienie różnych programów dofinansowujących instalacje OZE zwiększa grono zainteresowanych panelami fotowoltaicznymi, których do inwestycji zachęcają także nie raz słyszane zalety ich posiadania.
Pozostaje jedno ważne pytanie – od czego zacząć, aby móc cieszyć się własną energią elektryczną i oszczędnością na rachunkach za prąd? Jakie formalności należy dopełnić?
Instalacja fotowoltaiczna a pozwolenie na budowę
Czy na zainstalowanie fotowoltaiki przy gospodarstwie domowym lub na budynku biurowym potrzebne jest pozwolenia na budowę? To zależy. Jeśli łączna moc Twoich paneli PV nie przekracza 50 kWp, wtedy taki dokument nie jest potrzebny.
Są jednak wyjątki, kiedy rozpoczęcie montażu instalacji fotowoltaicznej bez zgłoszenia chęci budowy nie może się odbyć. Chodzi tu o sytuacje, gdy:
- łączna powierzchnia, jaką zajmą panele na budynku, będzie większa niż 3 m2,
- fotowoltaika montowana jest na obszarze wpisanym do rejestru zabytków,
- instalowanie modułów wiąże się z koniecznością zmiany konstrukcji budynku, na którym jest umieszczana.
W przypadku fotowoltaiki, której moc przekroczy 50 kWp, nie obędzie się bez pozwolenia na budowę, niezależnie od tego, w jakim miejscu ją montujesz – na dachu, gruncie czy na elewacji budynku.
Fotowoltaika a miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
Podobnie jak w przypadku pozwolenia na budowę, zgodność instalacji PV z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy (w przypadku braku MPZP) nie jest wymagana przy montażu paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy nieprzekraczającej 50 kWp.
Fotowoltaika a pozostałe formalności
Przy instalowaniu paneli fotowoltaicznych, których łączna moc przekracza 6,5 kWp, konieczne jest uzgodnienie projektu instalacji z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych oraz zgłoszenie fotowoltaiki do miejskiej lub powiatowej komendy Państwowej Straży Pożarnej, bez względu na przeznaczenie budynku, lokalizację czy rodzaj instalacji.
Ponadto jeśli montujesz fotowoltaikę na obszarze objętym formami ochrony przyrody (np. rezerwat przyrody, park krajobrazowy), a jej powierzchnia przekracza 0,5 ha, konieczna będzie decyzja środowiskowa. Określa ona sposób, w jaki powinniśmy zrealizować inwestycję, by w jak najmniejszym stopniu instalacja PV wpłynęła na stan środowiska naturalnego. Taki dokument jest niezbędny również w przypadku fotowoltaiki zajmującej więcej niż 1 ha na terenach pozostałych.
Ostatni etap instalowania fotowoltaiki – podłączenie do sieci
Kiedy konieczne jest podłączenie instalacji fotowoltaicznej do Operatora Sieci Dystrybucyjnej? Gdy Twoja fotowoltaika działa:
- w systemie on-grid, którego założeniem jest połączenie z siecią i możliwość przekazywania, a następnie odbierania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej w ramach systemu opustów,
- w systemie hybrydowym, czyli w opcji łączącej cechy systemu on-grid i off-grid.
Zgłoszenie fotowoltaiki jest niezbędne do otrzymania statusu prosumenta, czyli producenta i konsumenta energii jednocześnie, i korzystania z wiążącego się z nim wspomnianego systemu opustów (z zastrzeżeniem, że obejmuje on wyłącznie fotowoltaikę o maksymalnej mocy 50 kWp).
Instalację fotowoltaiczną do sieci dystrybucyjnej możesz podłączyć na dwa sposoby – na podstawie:
- zgłoszenia (gdy jej moc nie przekracza mocy przyłączeniowej, a budynek, na którym jest montowana jest podłączony do sieci),
- wniosku do dystrybutora o określenie warunków przyłączenia (kiedy moc instalacji jest większa niż moc przyłączeniowa lub gdy budynek, przy którym jest instalowana, nie jest podłączony do sieci).
Zgłaszając fotowoltaikę, będziesz potrzebować takich dokumentów, jak formularz zgłoszeniowy, schemat elektryczny instalacji, projekt montowanej fotowoltaiki czy certyfikat modułów i inwertera.
Zgłoszenia fotowoltaiki należy dokonać najpóźniej 30 dni przed planowanym podłączeniem jej do operatora. Co ważne – za przyłączenie do sieci nie ponosimy żadnych opłat.
Dofinansowanie fotowoltaiki – niezbędne dokumenty
Do programów wspierających inwestowanie w instalacje OZE należy przede wszystkim program “Mój Prąd”. W ramach niego możemy otrzymać do 5000 zł dotacji. Aby uzyskać dofinansowanie, konieczne jest złożenie wniosku, a wraz z nim kopię faktur za dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych, dowód zapłaty za instalację, zaświadczenie o przyłączeniu do sieci i opcjonalnie pełnomocnictwo oraz oświadczenie o samodzielnym montażu (jeśli sami instalowaliśmy fotowoltaikę).
Korzystanie z programu choć nie jest obowiązkowe, to biorąc pod uwagę, że inwestycja w fotowoltaikę, nie jest tanim przedsięwzięciem, zdecydowanie warto z niego skorzystać.
Czy inwestor musi sam przygotować całą dokumentację?
Jak więc widać, zanim staniesz się szczęśliwym właścicielem fotowoltaiki, czerpiącym szereg korzyści z produkcji własnej energii elektrycznej, konieczne musisz uregulować wszystkie wymienione formalności. Zniechęca Cię to do zainwestowania w instalację fotowoltaiczną? Na szczęście mamy dobrą wiadomość – nie musisz robić tego samemu.
Na rynku fotowoltaicznym istnieje wiele firm, które oferują inwestorom kompleksowe wsparcie w dopełnieniu wszelkich wymaganych dokumentów, zarówno tych związanych z pozwoleniem na budowę, zgłoszeniem do OSD, jak i wymianą instalacji z 1- na 3-fazową, zmiany mocy umownej oraz uzyskaniem dotacji i ulg na OZE. Taką usługę oferuje np. N Energia, https://n-energia.pl/, zapewniając inwestorowi pełną opiekę nad wykonaniem instalacji i jej sformalizowaniem.