To, że jedynie podatki i śmierć są pewne wie każdy. Mniej pewności mamy już, jeśli chodzi o  najlepszy sposób rozliczenia się z podatku dochodowego. Całe szczęście – czasy wycieczek do księgowej lub tonięcia w niezliczonych papierach można już zaliczyć do przyszłości. Nowoczesne formy elektronicznych rozliczeń idą na ratunek wszystkich strapionych podatników. Jest jednak kilka rzeczy, które trzeba wiedzieć przed zaangażowaniem się w ten temat i lepiej to zrobić niż w ostatnich dniach składania deklaracji podatkowej.

  1. Czym jest podatek dochodowy?
  2. Forma opodatkowania a deklaracja PIT 36
  3. Jakie ulgi przysługują w deklaracji PIT 36
  4. PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

Dzisiaj spojrzymy bliżej na podstawowe zagadnienia związane z podatkiem dochodowym, jak również na to, jak można szybko i bezproblemowo rozliczyć się z podatku dochodowego z pomocą nowoczesnych rozwiązań, które to umożliwiają bez wychodzenia z domu.

Czym jest podatek dochodowy?

Aby lepiej zrozumieć konieczność corocznego rozliczania się z podatków – w pierwszej kolejności warto dokładnie zrozumieć, z czym mamy do czynienia. Mówiąc ogólnie, chodzi o obowiązkowe świadczenie na rzecz państwa, jakie jest nakładane na osobę prawną lub osobę fizyczną. Warto dodać, iż wysokość podatku dochodowego jest zależna od wykorzystanych odliczeń i dochodu. Mówiąc o dochodzie warto dodać, iż chodzi o przychód, ale pomniejszony o koszty jego uzyskania.

Forma opodatkowania a deklaracja PIT 36

Konieczne jest podkreślenie, że źródło osiąganych przychodów nie jest jedynym czynnikiem związanym z wyborem rocznej deklaracji podatkowej, jaka ma co roku być oddawana do właściwego urzędu. Forma opodatkowania wybrana przez podatnika jest niemniej istotną kwestią. W tym miejscu skupimy się na deklaracji PIT36, a więc formularzu, z którego korzystają podatnicy w szczególnej sytuacji – a mianowicie, jeśli w danym roku podatkowym była przez nich prowadzona pozarolnicza działalność gospodarcza, która została opodatkowana na podstawie ogólnych, jakie mają zastosowanie w skali podatkowej. Mowa tutaj również o specjalnych działach produkcji rolnej, czy przychodach pochodzących z dzierżawy, czy najmu.

Jakie ulgi przysługują w deklaracji PIT 36?

Rozliczanie się z pomocą deklaracji PIT36 daje podatnikowi dużo możliwości – jak rozliczenie innych przychodów, czy wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Jednak większość podatników najbardziej interesuje się faktem związanym z możliwością uwzględnienia z pomocą tego podatku różnego rodzaju ulg.

Ulg podatkowych, z jakich można skorzystać jest naprawdę sporo i warto się z nimi zapoznać. Wśród tych najbardziej popularnych warto wymienić przede wszystkim takie jak ulga z tytułu krwiodawstwa, utrzymanie psa przewodnika, ulga na leki, czy ulga na internet. Ważne do dodania jest to, że małżonkowie wychowujący jedno dziecko mający łączny dochód przekraczający w danym roku podatkowym 112 000 zł – nie mają prawa do ulgi.

PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info

Biorąc to wszystko pod uwagę, warto podkreślić, iż PIT 36 w formie elektronicznej z programem pit pro na stronie podatnik.info dostępny na stronie https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-36 może być sporym ułatwieniem dla każdego podatnika, który chce w szybki i bezbłędny sposób rozliczyć się za mijający rok podatkowy. Forma rozliczenia jest niezwykle przejrzysta i intuicyjna, dzięki czemu nawet osoba, która pierwszy raz ma do czynienia z takim nowoczesnym programem nie powinna mieć problemu z jego właściwym zastosowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj