Wielu osobom sen z powiek spędza coroczny obowiązek rozliczania się z Fiskusem. Konieczność składania odpowiednich dokumentów i możliwe kłopoty przy ich wypełnieniu napawają lękiem podatników. Na całe szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które ułatwiają nam cały proces. Podpowiadamy jak w szybko i łatwo przebrnąć przez rozliczenie PIT 37.

  1. O obowiązku złożenia deklaracji PIT 37 słów kilka..
  2. Jak poprawnie wypełnić PIT?
  3. Jak rozliczyć przychody z zagranicy?
  4. Termin rozliczenia

O obowiązku złożenia deklaracji PIT 37 słów kilka…

PIT-37 to typowa deklaracja składana przez pracowników, zleceniobiorców oraz innych osób, których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik, tj. zakład pracy, zleceniodawca, itp. Wspomniany płatnik na ogół wypełnia deklarację na podstawie przesłanego do końca lutego druku PIT-11. Następnie, podatnik wypełniając deklarację PIT 37 wykazuje kwoty z PIT-11 i wskazuje przysługujące mu ulgi i odliczenia od podatku.

Deklaracja PIT 37 dotyczy jedynie przychodów opodatkowanych podatkiem 18% i 32%. Uzyskując wyłącznie przychody zwolnione z podatku, nie trzeba składać deklaracji, ani wykazywać tych przychodów. Podobnie jest w przypadku osób korzystających z ulgi dla młodych (do 26 roku życia) – nie wymagana jest deklaracja.

Osoby, które poza przychodami opodatkowanymi według skali uzyskują również inne przychody, np. opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatkiem liniowym czy z tytułu obrotu kapitałem, będą w obowiązku złożyć dwie różne deklaracje – PIT 37 oraz PIT 28 z tytułu ryczałtu.

 pit 37

Jak poprawnie wypełnić PIT 37?

Ci, którzy obawiają się popełnić błąd w deklaracji mogą skorzystać z opcji Twój e-PIT. To bardzo intuicyjne i szybkie rozwiązanie dostępne w sieci. Deklarację można uzupełnić samodzielnie lub skontrolować automatycznie przygotowane zeznanie pobrane z profilu podatnika. Następnie wystarczy już tylko dodać informacje o ulgach i odliczeniach od podatku. Program PIT pozwala także na generowanie innych deklaracji i formularzy podatkowych. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby przygotować PIT online. Tutaj warto podkreślić, że składając zeznanie online czy wprowadzając do niego poprawki za pośrednictwem internetu zyskuje się możliwość szybszego uzyskania ewentualnego zwrotu nadpłaty podatku.

Jak rozliczyć przychody z zagranicy?

Osoby, które uzyskały przychód wynikający z pracy za granicą również mają obowiązek złożenia stosownej deklaracji.

Jeżeli płatnik – pracodawca ma zarejestrowaną działalność w Polsce i oddelegował swojego pracownika do pracy poza krajem, wówczas podatnik ma obowiązek złożenia formularza PIT 37. Jeśli natomiast, praca została wykonana na rzecz zagranicznego pracodawcy, należy złożyć inną deklarację – PIT 36.

Termin rozliczenia

Czas, do którego powinno się złożyć deklarację, z reguły jest nieprzekraczalny. Podatnicy mają obowiązek złożyć zeznanie za 2019 rok do 30 kwietnia 2020 roku.

Trzeba przypomnieć, że deklaracja ta odnosi się do przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, które zostały uzyskane za pośrednictwem płatnika lub płatników – a więc poprzez stosunek pracy wynikającej z umowy etatowej lub cywilnoprawnej.

Osoby, które rozliczają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej rozliczają się w inny sposób. Sami są odpowiedzialni za obliczenie i zapłatę należnego podatku dochodowego. Uzyskując przychody opodatkowane według skali, pracując na podstawie umowy o pracę oraz bez pośrednictwa płatnika, np. sprzedając ubrania w serwisie aukcyjnym, również nie ma obowiązku składania deklaracji PIT 37.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj