Chcąc ubiegać się o kredyt hipoteczny, należy nastawić się na szereg formalności. Dla klientów najbardziej uciążliwe jest dostarczanie całej listy dokumentów m.in. tych dotyczących zarobków. Kuszące wydają się więc oferty kredytów na oświadczenie, które pozwalają uniknąć konieczności zdobywania zaświadczenia o dochodach.

Sprawdź, czy w 2021 roku masz szansę uzyskać kredyt hipoteczny na oświadczenie (https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ), a jeśli tak, jakie warunki musisz w tym celu spełnić.

Na czym polega kredyt na oświadczenie?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest kredyt na oświadczenie. Najprościej tłumacząc, jest to kredyt udzielany według uproszczonej procedury ubiegania się o finansowanie. W przeciwieństwie bowiem do standardowych kredytów wnioskodawca nie musi dostarczać dokumentów potwierdzających dochody, czyli np. zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach, ostatniego odcinka emerytury, czy też deklaracji podatkowej za ostatni rok. Bank zamiast takich dokumentów wymaga jedynie pisemnego oświadczenia klienta, w którym ten ma zadeklarować, w jakiej wysokości są jego dochody i z czego one wynikają.

Takie ograniczenie formalności ułatwia i przyśpiesza procedurę ubiegania się o finansowanie, dlatego jest doceniane przez wielu klientów. Szczególnie tych, którzy z różnych względów mieliby trudność w dostarczeniu odpowiednich dokumentów na temat swoich dochodów.

Czy możliwy jest kredyt hipoteczny na oświadczenie?

Czy jednak banki oferują kredyty hipoteczne na oświadczenie, skoro są one udzielane na bardzo wysoką kwotę, a więc wymagają wnikliwej analizy sytuacji finansowej kredytobiorców?

W praktyce na oświadczenie proponowane są głównie krótkoterminowe pożyczki i kredyty gotówkowe ( https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe ), i to na niewielkie kwoty. Banki są bowiem zobligowane do badania zdolności kredytowej swoich klientów, a do tego potrzebują informacji o dochodach. Przy wyższych kwotach zobowiązania nie mogą pozwolić sobie na ryzyko, że klient udzieli im nieprawdziwej informacji na temat swoich zarobków, ponieważ to może rzutować na jego możliwości spłaty rat.

Właśnie z tego względu banki przy udzielaniu kredytów hipotecznych z reguły wymagają jednak dostarczenia dokumentów na temat dochodów. W przypadku osób zatrudnionych najczęściej musi być to oficjalne zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy.

Kredyt hipoteczny na oświadczenie o dochodach dostępny jest w zasadzie wyłącznie dla klientów niektórych banków i to pod pewnymi warunkami.

Jakie warunki trzeba spełnić, by wziąć kredyt hipoteczny na oświadczenie?

Chcąc skorzystać z kredytu hipotecznego na oświadczenie, należy spełnić dokładnie takie same warunki jak w przypadku standardowego produktu. Wymienimy je niżej.

Sama możliwość złożenia oświadczenia o dochodach dostępna jest jednak tylko dla osób, które w danej instytucji prowadzą rachunek bankowy, na który od dłuższego czasu wpływa ich wynagrodzenie. Najczęściej banki wymagają, by pensja wpływała regularnie od co najmniej 6 miesięcy. W takiej sytuacji kredytobiorca już nie musi przedstawiać zaświadczeń o zarobkach. Poza tym czeka go normalna procedura wnioskowania i weryfikacji zdolności kredytowej.

Aby otrzymać kredyt hipoteczny na oświadczenie, należy:

  • spełnić wymogi formalne – posiadać zdolność do czynności prawnych, być osobą pełnoletnią i złożyć kompletny wniosek z dokumentami wymaganymi przez bank (najważniejsze to oświadczenie o dochodach i dokumenty dotyczące nieruchomości, na której ma być ustanowiona hipoteka),
  • spełnić wymagania dotyczące wkładu własnego,
  • posiadać zdolność kredytową – jest ona badana na podstawie wielu kryteriów, z których najważniejszymi są: wiek, liczba osób na utrzymaniu, wysokość i źródło dochodów, wielkość zobowiązań, a także historia kredytowa.

Jak widać, jedyną różnicą pod względem warunków między standardowym kredytem hipotecznym a tym na oświadczenie, jest kwestia obowiązku dostarczenia zaświadczenia o zarobkach.

Jak znaleźć bank oferujący kredyt hipoteczny na oświadczenie?

O kredyt hipoteczny na oświadczenie można się ubiegać w zasadzie wyłącznie w banku, w którym prowadzi się konto osobiste, na które wpływa wynagrodzenie. Złożenie wniosku do instytucji, której jest się klientem, z pewnością ma sens, ponieważ można w ten sposób liczyć na prostsze formalności i być może lepsze warunki finansowania. W tym ostatnim względzie może jednak być różnie.

Z pewnością warto więc także sprawdzić oferty kredytów w konkurencyjnych bankach, ponieważ może okazać się, że któryś z nich proponuje np. niższe oprocentowanie i prowizję, co przełoży się na niższe koszty obsługi kredytu. Przy wysokiej kwocie zobowiązania, na jaką zazwyczaj opiewa kredyt hipoteczny, lepiej wybrać najtańszą ofertę, a niekoniecznie tą związaną z prostszymi formalnościami.

Najszybciej pod tym kątem można porównać oferty, sprawdzając aktualny ranking kredytów hipotecznych, który prezentuje listę banków proponujących najkorzystniejsze warunki finansowania. Warto też pamiętać, że wniosek kredytowy można złożyć jednocześnie w 2-3 bankach – wówczas można zwiększyć swoje szanse na uzyskanie finansowania, a także wynegocjowanie lepszych warunków umowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj