Każdemu z nas może zdarzyć się niespodziewany wypadek drogowy i choć nie myślimy o tym na co dzień, to jednak warto wiedzieć jak się zachować w sytuacji kiedy doznamy obrażeń lub, co gorsza stracimy w takiej sytuacji bliską osobę. Oto wskazówki dla osób, które chcą wiedzieć jak uzyskać odszkodowanie za wypadek i o czym pamiętać.

Odszkodowanie za wypadek drogowy – o czym warto wiedzieć będąc ofiarą wypadku?

W sytuacji, kiedy dochodzi do wypadku drogowego myślimy przede wszystkim o bezpieczeństwie swoim i bliskich oraz o szybkim powrocie do zdrowia. Ale życie pisze różne scenariusze i warto być przezornym, wiedząc jak w takiej sytuacji ubiegać się o odszkodowanie za wypadek.

Przede wszystkim głównym błędem jaki popełnia wielu kierowców jest brak wiedzy co do tego, że o odszkodowanie można ubiegać się z polisy sprawcy kolizji lub wypadku drogowego. Co istotne, kwota jaką można w ten sposób uzyskać nie jest jednak całością tego co należy nam się jako poszkodowanym. Każda osoba, która znajdzie się w takiej sytuacji może bowiem walczyć też o finansowe zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz zwrot kosztów leczenia, jeśli było ono konieczne w efekcie poniesionych w wypadku urazów. W skrajnych przypadkach można nawet starać się o rentę.

Odszkodowanie za wypadek z OC to tylko część świadczeń finansowych jakie może uzyskać osoba poszkodowana. W sytuacji kiedy w wypadku np. stracimy bliską osobę z rodziny to możemy także zabiegać o odszkodowanie za pogorszenie sytuacji materialnej, domagać się uzyskania na stałe renty i jednorazowo wypłacanego zadośćuczynienia. Co więcej, w takiej sytuacji ubezpieczyciel sprawcy powinien pokryć wszelkie roszczenia, których wysokość zależy od doznanych obrażeń i ich wpływu na nasze dalsze zdrowie i życie lub np. utraty w wypadku bliskich członków rodziny.

O czym pamiętać kiedy staramy się o odszkodowanie jako uczestnik wypadku drogowego?

W każdej sytuacji kiedy jesteśmy uczestnikiem wypadku drogowego warto pamiętać by starać się o odszkodowanie z polisy sprawcy, spisując jego dane osobowe. Nie zawsze pamięta się o tym, będąc w szoku lub doznając urazów na skutek wypadku, ale nawet wówczas warto mieć na uwadze tę kwestię. Dane osobowe sprawcy są niezbędne by móc ubiegać się o odszkodowanie z tytułu posiadanego przez niego ubezpieczenia. Nawet wówczas kiedy sprawca nie jest nam znany i np. zbiegł z miejsca wydarzenia warto wskazać istotne dane, które mogą mieć znaczenie dla całej sytuacji i przekazać je policji. Być może w ten sposób uda się szybko znaleźć sprawcę, a każda informacja może być cenna. Ponadto policja potwierdzi i udokumentuje całą sytuację, a to często jest niezbędne w przypadku starania się o odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

W jakim czasie możemy starać się o odszkodowanie?

Będąc ofiarą wypadku drogowego możemy zabiegać o odszkodowanie, rekompensatę i inne, należne z tego tytułu świadczenia w okresie 3 lata od dnia kiedy dowiemy się kto jest sprawcą wyrządzonej nam szkody. Kiedy minie ten czas szkody przedawniają się. lW sytuacji, kiedy policja wszczęła postępowanie, ale sprawca zbiegł i nie udało się go znaleźć odszkodowanie – co istotne – również się należy.

Jeśli sprawca jest znany i został skazany prawomocnym wyrokiem sądu – wówczas termin przedawnienia roszczeń nie upływa wcześniej niż 20 lat od wypadku.
W przypadku kiedy osobą poszkodowaną jest małoletni, który nie ukończył 18. roku życia to aby uzyskać odszkodowanie nie może upłynąć więcej niż dwa lata od momentu kiedy wejdzie w dorosłe życie.

Warto wiedzieć jak zachować się w sytuacji kiedy staniemy się ofiarą wypadku drogowego i jakie roszczenia możemy wówczas wysnuć. To niezbędne by w nagłej i nieprzewidzianej sytuacji móc skutecznie dochodzić swoich praw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj