Na wypadek nawet niewielkiej kolizji drogowej warto mieć w schowku samochodowym oświadczenie sprawcy. Szczególnie jest to istotny dokument, jeśli do zdarzenia dochodzi z winy innego kierowcy. 

Czy zawsze trzeba wzywać Policję? 

Nie zawsze na miejsce zdarzenia drogowego koniecznie jest wzywanie funkcjonariuszy Policji. W większości przypadków obecność mundurowych jest zbędna. Wystarczy spisać oświadczenie sprawcy i sytuacja jest jasna. Osoba poszkodowana ma dokument, na podstawie którego uzyska odszkodowanie z OC sprawcy. 

Są jednak sytuacje, które wymagają tego, aby wezwać Policję. Bezwzględnie należy to zrobić, jeśli w wyniku zdarzenia ktoś ucierpiał lub zginął. Ponadto funkcjonariuszy należy także wezwać, jeśli są wątpliwości kto jest odpowiedzialny za spowodowanie kolizji, sprawca nie przyznaje się do winy i odmówił podpisania oświadczenia, sprawca nie ma ważnego ubezpieczenia OC bądź zachodzi podejrzenie, że jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Policja powinna pojawić się także, jeśli w wyniku kolizji są poważne utrudnienia w ruchu drogowym. 

Dlaczego warto spisać oświadczenie? 

Podpisane oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to dokument, który znacznie przyspiesza proces likwidacji szkody z OC sprawcy. Generalnie rzecz biorąc, taki dokument to najlepsze rozwiązanie, jeśli obie strony, tzn. poszkodowany i sprawca są zgodne co do tego, kto jest osobą winną. 

Poszkodowany ma wówczas dokument dla towarzystwa ubezpieczeniowego, na podstawie którego uzyska odszkodowanie. Sprawca z kolei uniknie mandatu oraz punktów karnych za spowodowanie kolizji. Obie strony także oszczędzają czas – bardzo często funkcjonariusze policji nie mogą zjawić się na miejsce kolizji i dlatego jest konieczność udania się na najbliższy komisariat. 

Sprawca kolizji podpisując taki dokument oświadcza, że przyznaje się do spowodowania danego zdarzenia drogowego. Natomiast osoba poszkodowana ma dokument, na podstawie którego może zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej, w której sprawca ma wykupioną polisę o wypłatę odszkodowania. 

Co powinno się znaleźć w oświadczeniu? 

Oświadczenie powinno zawierać kilka istotnych informacji. Chodzi tutaj szczególnie o dane osoby poszkodowanej oraz sprawcy (także dane adresowe). Nie może także zabraknąć danych pojazdów, które brały udział w kolizji (szczególnie marka, model i numer rejestracyjny pojazdu). Pismo powinno zawierać numer polisy OC oraz nazwę firmy ubezpieczeniowej, w której zostało zawarte obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. 

Dosyć precyzyjnie powinno także być opisane jak doszło do kolizji drogowej. Należy podać dokładną datę zdarzenia, jego przebieg oraz skutki. Warto sporządzić szkic sytuacyjny. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj