Obowiązkiem każdego z nas jest odprowadzanie należnego podatku VAT. Podatnicy VAT to również te osoby, które po prostu robią zakupy w sklepach. Jednak podatników VAT można spotykać także w świcie biznesu. W związku z tym czasami dochodzi do różnych przestępstw, których celem jest oszukanie urzędu skarbowego.

Każdy przedsiębiorca ma przypisany do swojej działalności gospodarczej numer identyfikacyjny regon, rachunek rozliczeniowy oraz odpowiedni numer podatkowej identyfikacji. Pragnąc zawierać umowy z kontrahentami warto sprawdzić jego numer identyfikacji podatkowej. Obecnie podatnika VAT możemy sprawdzić w specjalnym wykazie podatników VAT. Wykaz ten udostępnia ministerstwo finansów. Istnieje taki rejestr imiennych rachunków z podatnikami VAT, którym nazywana jest biała lista podatników.

Jakie informacje na temat podatnika VAT zawiera biała lista podatników?

Wykaz podatników VAT pozwoli nam na uzyskanie wielu ciekawych informacji. Możemy sprawdzić, czy podatnik VAT czynny nie widnieje w krajowym rejestrze sądowym. Dzięki inicjatywie szefa krajowej administracji skarbowej możemy po wklejeniu numeru rachunku bankowego uzyskać dostęp do wykazu podatników VAT. Gdy musimy wykonać przelew warto wkleić rachunek bankowy, by sprawdzić kontrahenta na białej liście podatników VAT.

Na białej liście sprawdzimy dokładne dane kontrahenta. Dowiemy się czy jest czynnym podatnikiem VAT oraz poznamy adres siedziby firmy czy informacje na temat naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla danego kontrahenta.

biała lista podatników vat

Numery rachunków rozliczeniowych – gdzie je wklejać?

Zapewne zastanawiamy się, czy w czasach RODO możliwe jest udzielanie informacji takich jak nazwiska prokurentów, rachunki bankowe, rachunki rozliczeniowe, nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania podmiotu, zaległości podatkowe, numery firmowych rachunków bankowych czy też ich numery identyfikacji podatkowej. Okazuje się, że jest to w pełni legalne.

Żeby sprawdzić dokładne dane podatnika, wystarczy wejść w system teleinformatyczny izby rozliczeniowej. Proces weryfikacji kontrahenta opiera się o numer rachunku bankowego, który powinien być wklejony w polu wyszukiwarki. Taka wyszukiwarka znajduje się tutaj: biała lista podatników VAT. Jeśli wkleimy niewłaściwy numer rachunku bankowego to od razu otrzymamy taką informację przy zgłoszeniu identyfikacyjnym.

W przypadku zarejestrowanych podatników VAT są oni od razu wpisywani na białą listę podatników VAT jeśli nie mają żadnych problemów w urzędzie skarbowym, nie ukrywają kosztów uzyskania przychodów i posiadają numery identyfikacji podatkowej. Imiona, nazwiska oraz publikowane prywatne rachunki bankowe zarejestrowanych jako podatnicy VAT są umieszczane w centralnej ewidencji podatników VAT. Została przywrócona w nowej wersji specjalna opcja pozwalająca na jeszcze łatwiejsze wyszukiwanie.

Jak uzyskać wpis do rejestru VAT?

Bez względu na to czy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą czy też trudnimy się prowadzoną działalnością gospodarczą innego typu to zawsze powinniśmy widniej jako czynny podatnik VAT. O tym mówi prawo bankowe oraz specjalne ustawy do spraw finansów publicznych. Biała lista umieszczona na stronie internetowej ministerstwa finansów jest jednym z niewielu dostępnych rejestrów publicznych, które posiadają pełny wykaz rachunków bankowych.

Bez względu na to czy widniejemy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo kredytowej czy też nie to musimy odprowadzać podatki i posiadamy status podatnika. Żeby znaleźć się w rejestrze, nie musimy niczego robić. Posiadając zarejestrowaną działalność gospodarczą podatnik podlega rejestracji i przypisaniu do właściwego urzędu skarbowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj