Profesjonalnie pralnie używają sprawdzonego i odpowiedniego sprzętu z zaawansowanymi funkcjami. Proces prania różni się od tego w warunkach domowych, zwłaszcza w przypadku ubrań z delikatnych tkanin czy z uporczywymi zabrudzeniami. Wykorzystuje się także specjalistyczne produkty chemiczne dopasowane do każdego rodzaju tkaniny. Profesjonalna pralka przemysłowa jest podstawowym narzędziem w każdej pralni i od nich zależy jej dobre funkcjonowanie. Wybierając pralki warto zwrócić uwagę na kilka aspektów przed ich kupnem.
- Gdzie używa się pralki przemysłowe?
- Jakie funkcje mają pralki przemysłowe?
- Jakie typy pralek przemysłowych istnieją?
- Co wziąć pod uwagę przy wyborze pralki przemysłowej?
Pralka przemysłowa – Gdzie używa się pralki przemysłowe?
Pralka przemysłowa używana jest przede wszystkim w pralnictwie, np. w pralniach wodnych. Istotne zastosowanie mają także w branży hotelarskiej, gdzie trzeba często prać pościel i obrusów. Zaawansowane pralnice są także obowiązkowe w szpitalach i placówkach medycznych, gdzie potrzeba dezynfekcji odzieży roboczej, kitli i pościeli jest obowiązkiem. Mniejsze modele półprofesjonalne przydadzą się w mniejszych pensjonatach, domach rodzin wielodzietnych, żłobkach, przedszkolach i placówkach sportowych. Szukając dobrych modeli w korzystnej cenie warto wejść na stronę: gastroprodukt.pl/pralki-przemyslowe.
Pralka przemysłowa – Jakie funkcje posiadają?
Pralka przemysłowa jest wykonana z lepszej jakości materiałów, dzięki czemu działają dłużej niż pralki domowe. W porównaniu do zwykłych modeli zapewniają długotrwałą pracę i wytrzymałość na duże obciążenia. Pralka dla gospodarstw wytrzymuje 4 godziny ciągłej pracy, a przemysłowa do 10 godzin. Jednostki sterujące pralki przemysłowe wyposażone są w mikroprocesory, które pozwalają zapamiętać dużą liczbę programów prania i ustawień użytkownika. Profesjonalna pralka przemysłowa może prać 35 kg prania na raz oraz dysponują inteligentnymi odbiornikami proszku, automatycznymi systemami ważenia czy komputerami pokładowymi. Pralka przemysłowa ma także więcej opcji łączności, np. jednoczesne podłączenie do źródła ciepłej i zimnej wody czy urządzenia doprowadzające parę. Jeśli odpowiednio pielęgnujemy pralkę, to jej żywotność wynosi aż do 35 lat.
Pralka przemysłowa – Jakie typy pralek przemysłowych istnieją?
Można wyróżnić wiele odmian pralek przemysłowych ze względu na ich budowę. Biorąc pod uwagę konstrukcję bębna mamy do wyboru maszyny bez barier i z barierami. Bębny barierowe mają specjalne sekcje, które umożliwiają oddzielne pranie odzieży, dzięki czemu można prać różne rodzaje prania. Typ bez barier osiada zintegrowany zbiornik w bębnie.
W zależności od instalacji wyróżniamy maszyny sprężynowe i statyczne. Te pierwsze mają zintegrowane sprężynowe kompensatory siły odśrodkowej, co pozwala na instalowanie w dowolnym miejscu i dowolnej powierzchni. Maszyny statyczne nie mają sprężyn, dlatego gdy bęben się obraca, maszyna wibruje mocniej.
Istnieją także modele w zależności od liczby etapów pielęgnacji bielizny. Tutaj do wyboru mamy: pralki, pralki i wyciskarki, pralki i suszarki. Każdy typ maszyny ma różną funkcjonalność. Są modele do prania, aby później wysłać je do wirówki i na koniec do suszarki. Najlepiej jeśli model ma trzy funkcje razem.
Na rynku znajdziemy także modele o różnej intensywności bębna, co wiąże się z prędkością obrotową. Maszyny przemysłowe o obciążeniu 150/200 kg wykonują 500 obrotów na minutę. Takie maszyny mogą zazwyczaj tylko prać i do wirowania i suszenia potrzeba innego sprzętu. Modele z obciążeniem bębna do 50 kg są bardziej wszechstronne.
Biorąc pod uwagę funkcję sterowania, mamy do wyboru automaty z jednostkami sterującymi i automaty sterowane komputerowo. Nowoczesne modele wyposażone są często w komputery pokładowe, który programują jednostki zgodnie z potrzebami, aby zwiększyć wydajność firmy. Ostatnim kryterium jest metoda podgrzewania wody. Urządzenia mogą podgrzewać wodę za pomocą elementu grzejnego czy pary. Systemy z możliwością wspólnego podgrzewania są znacznie bardziej opłacalne.
Pralka przemysłowa – Co wziąć pod uwagę przy wyborze pralki?
Na początek warto zastanowić się nad charakterem firmy. Wybór pralki będzie zależeć od dziedziny działalności, dla której będzie nabyta. Związane to jest z załadunkiem bębna, większe miejsca będą potrzebowały 35 kg, a mniejsze do 10 kg. Dobrze jest zapoznać się z długością cykli prania i poborem mocy. Cena gra także dużą rolę, ponieważ pralki przemysłowe to dość duży wydatek. Modele wolnostojące potrzebują przytwierdzenie do podłoża, co wiążę się z dodatkowymi amortyzatorami.
Rodzaj bielizny, który chcemy prać jest kolejnym kryterium. Np. pościel szpitalną lepiej prać w maszynach barierowych. Kolejną cechą jest łączność z komunikacją. Małe firmy nie mają wielu zasobów, dlatego warto wybrać modele mniej skomplikowane. Ostatnim kryterium jest niezawodność i cena. Najlepiej wybrać model, który zapewnia równowagę między jakością, ceną i funkcjonalnością. Wybór dobrej i profesjonalnej pralki nie jest łatwy, musisz ocenić wiele czynników, przestudiować oceny modeli i producentów, skorelować te informacje z biznesplanem, a dopiero potem podjąć ostateczną decyzję.