Niezależnie od powodu, dla którego zdecydujemy się sprzedać samochód, a być może wymienić go na inny model, warto wiedzieć na czym polega cały proces sprzedaży. Kiedy i jak sprzedać samochód? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Kiedy i jak sprzedać samochód?
Auto, które było przez nas użytkowane przez pewien czas, ale nie był on zbyt długi, może cieszyć się dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Okres ten wynosi około 5 lat, jednak wszystko zależy od sposobu użytkowania samochodu i jego stanu technicznego, np. przebiegu na liczniku.
Sama cena, za którą wystawiamy auto, powinna być zadowalająca dla obu stron. Ustalenie jej jest najważniejsze – można przyjąć dość elastyczną kwotę, którą ewentualnie zmienimy przy rozmowach z chętnymi na kupno i dostosować się nieco do ich proponowanej stawki. Kiedy mamy to już za sobą, warto zastanowić się, czy sprzedażą samochodu zajmiemy się samodzielnie lub z pomocą firmy albo pośrednika.
W drugim wypadku należy dokładnie przeczytać warunki oferty komisu samochodowego, a w przypadku wątpliwości omówić oferowaną przez firmę ofertę. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne działanie, istnieje wiele opcji rozgłoszenia oferty – np. internet, ogłoszenia, a nawet kawałek kartki z kilkoma informacjami o pojeździe i chęcią sprzedaży przyklejony za szybą. Przyjęło się, iż najlepszy czas na sprzedaże samochodów to koniec lata lub początek jesieni.
Kroki przy sprzedaży samochodu
Pierwszym i jednym z najważniejszych punktów jest tzw. ubezpieczenie OC. Nasz samochód musi być ubezpieczony. Mimo tego, że OC jest obowiązkowe, niewielka ilość osób nadal go nie posiada – przy sprzedaży samochodu jednak osoba sprzedająca ma obowiązek przekazać ubezpieczenie kupującemu. Samochody, które nie mają ubezpieczenia, nie cieszą się zbyt dużą popularnością na rynku, ponieważ w razie wypadku właściciel samochodu ma obowiązek zapłaty za odszkodowanie dla osób poszkodowanych.
Warto pamiętać także o karcie pojazdu oraz książeczce lub innym dokumencie świadczącym o stanie technicznym, a także dowodzie rejestracyjnym. Warto upewnić się, że nie brakuje nam żadnych danych, zanim jeszcze wystawimy ogłoszenie na portalu – dotyczy to także rejestru napraw przeprowadzonych na naszym pojeździe oraz ogólną dokumentację. Własna wiedza na temat modelu samochodu również może sprawić, że cały proces sprzedaży przebiegnie dużo sprawniej – np. gdy kupujący zada pytanie o stan licznika.
Może również zapytać o wgląd w zaświadczenie po badaniu technicznym samochodu. Samo badanie musi być zawsze aktualne, zwłaszcza gdy chcemy sprzedać pojazd. Auta bez ważnego przeglądu – tak jak w przypadku braku ubezpieczenia OC – odstraszają potencjalnych klientów. Pamiętaj również o odpowiednim wzorze umowy – sprawdź wzór umowy kupna sprzedaży na https://autoumowa.pl/download/.
Kiedy za sobą mamy wszelkie sprawy formalne, należy przystąpić do przygotowania samochodu pod klientów. Oznacza to podstawowe wyczyszczenie pojazdu, aby auto prezentowało się schludnie i nie miało większych śladów użytkowania w środku; wyjątkiem naturalnie jest sytuacja, gdy na aucie widnieją zewnętrzne rysy bądź niektóre elementy wewnątrz samochodu z czasem uległy zniszczeniu. Nie należy ich wtedy maskować, gdyż wprowadza to klienta w błąd.
Generalna renowacja samochodu, która z pewnością kosztowałaby krocie, nie jest wymagana. Najlepiej jest delikatnie przetrzeć wnętrze samochodu wilgotną ścierką, ewentualnie elementy pod maską. Nie należy zmieniać elementów, które uległy pewnym zniszczeniom przez ślady użytkowania – jest to naturalne zjawisko, zwłaszcza gdy przebieg samego samochodu jest wyższy.