Większość kierowców ogranicza się do wykupienia podstawowej polisy komunikacyjnej, tłumacząc to kwestiami finansowymi. Faktycznie autocasco sporo kosztuje, ale wcale nie musi stanowić nadmiernego obciążenia domowych finansów. Sprawdź, jak i gdzie znaleźć tanie AC.

OC jest obowiązkową polisą, która ma dość okrojony zakres. W zasadzie stanowi finansowe zabezpieczenie w razie szkód wyrządzonym osobom trzecim podczas zdarzenia drogowego. Autocasco daje znacznie więcej możliwości, ponieważ pozwala zabezpieczyć się w razie szkód wyrządzonych przez osoby trzecie – także z własnej winy.

Zakres ochrony AC

Ubezpieczenie AC jest polisą, która swoim zakresem obejmuje wiele zdarzeń. Wśród najczęściej spotykanych wymienia się m.in.:

 • szkodę całkowitą
 • kradzież pojazdu
 • szkodę spowodowaną oddziaływaniem żywiołów
 • szkodę spowodowaną podczas zderzenia z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem.

Trzeba jednak pamiętać o istniejących wyłączeniach – sytuacjach, w których ubezpieczyciel ma prawo odmówić likwidacji szkody.

Tanie AC – czy to się opłaca?

W przypadku ubezpieczenia OC wiele mówi się na temat wyboru najtańszej polisy. Czy przy AC także należy kierować się wyłącznie ceną? Odpowiedź brzmi: nie. Na wysokość składki składa się wiele czynników, wśród których wymienić można m.in.:

 • zakres ochrony
 • wysokość udziału własnego w szkodzie
 • wartość franszyzy integralnej
 • ryzyko ubezpieczeniowe
 • sposób likwidacji szkody.

Dlatego wybór nie może sprowadzać się wyłącznie do ceny. Należy jednak mieć świadomość, że tanie AC istnieje. Trzeba tylko wiedzieć, jak je wybrać i gdzie wykupić polisę.

Z pomocą przychodzi serwis porównywarkowy, dzięki któremu szybko i bez wychodzenia z domu dotrzesz do atrakcyjnych ofert.

Przykład 1. Załóżmy, że masz 35 lat i jesteś mężczyzną. Mieszkasz w Gdańsku. Chcesz ubezpieczyć samochód z 2015 roku – Forda Fiestę z silnikiem benzynowym o pojemności 998 cm3. Zgodnie z otrzymanymi kalkulacjami, ubezpieczenie AC możesz wykupić w takich towarzystwach ubezpieczeniowych jak:

 • AXA – 757 zł z OC, AC, Assistance
 • Link4 – 1081,46 zł z OC, AC, Assistance
 • Wiener – 1630 zł z OC, AC, Assistance
 • Benefia – 1854 zł z OC, AC, Assistance.

Różnica między najdroższą a najtańszą polisą wynosi ponad 1000 zł. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, musisz porównać warunki ubezpieczenia. I w tym przypadku możesz skorzystać z serwisu porównywarkowego, który pokaże różnice i podobieństwa między wybranymi ofertami.

Przykład 2. Załóżmy, że porównujesz najtańszą i najdroższą ofertę. W AXA suma ubezpieczenia wynosi 24 400 zł, polisa obejmuje kradzież i wypadek, obowiązuje na terenie Polski. Natomiast Benefia daje większą sumę ubezpieczenia – 27 650 zł, które obowiązuje na terenie Polski i krajów europejskich, a ponadto szkody uwzględniają nie tylko kradzież i wypadek, ale również uszkodzenie. Płacisz więc więcej, ale i więcej zyskujesz.

Z kalkulatora AC warto korzystać

Jeśli szukasz taniego ubezpieczenia komunikacyjnego, w bezpiecznym kalkulatorze OC/AC oszacujesz wysokość składek. Kalkulacja pokryje się z rzeczywistością, jeżeli tylko podasz faktyczne dane.

Dlaczego warto korzystać z takiego kalkulatora? Do najważniejszych zalet zaliczyć można m.in.:

 • oszczędność czasu – kalkulacji dokonujesz w dowolnym momencie bez wychodzenia z domu
 • oszczędność pieniędzy – sporo zyskasz, wybierając tańszą polisę AC z podobnym zakresem ochrony
 • możesz wykupić polisę online – wszystkie formalności dopełnisz za pośrednictwem Internetu.

Pamiętaj! Na AC zawsze możesz zaoszczędzić – oby tylko nie kosztem zmniejszonego zakresu ochrony ubezpieczeniowej czy zwiększonego udziału własnego w szkodzie. Dlatego zwróć uwagę na warunki proponowane przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe i dokładnie wszystko skalkuluj. Dzięki temu autocasco będzie nie tylko skrojone na miarę potrzeb, ale również możliwości finansowych. Nie podejmuj decyzji pod wpływem chwili, lecz zawsze kalkuluj „na chłodno”.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj