Ceny ubezpieczenia samochodu potrafią być naprawdę wysokie. Rekordziści płacą nawet kilka tysięcy złotych rocznie za objęcie polisą jednego samochodu. Tak wysokie stawki dla wielu kierowców okazują się być niemożliwe do opłacenia w jednej transzy, dlatego często poszukują oni ofert dających możliwość rozłożenia płatności na raty. Jednak czy warto takie oferty brać pod uwagę? I na ile rat można wówczas rozłożyć OC?

Nie da się ukryć, że spora liczba kierowców nie posiada zniżek na ubezpieczenie samochodu. Najczęściej wiąże się to z ich młodym wiekiem oraz brakiem dłuższego doświadczenia w prowadzeniu pojazdu. Na wysokie stawki narażeni są również kierowcy jeżdżący nieostrożnie, którym zdarzyło się spowodować kilka kolizji lub wypadków.

Dochodzące do kilku tysięcy złotych składki nie są mitem. Bardzo często jednak są ogromnym problemem dla właścicieli samochodów, którzy muszą je opłacić, by móc cieszyć się ochroną przez cały rok.

Rozwiązaniem dla nich może być płacenie za OC w ratach. Jak to w praktyce wygląda?

Na ile rat można rozłożyć OC?

W tym aspekcie ubezpieczyciele są mocno podzieleni. Jedni umożliwiają rozbicie płatności aż na 12 comiesięcznych rat, podczas gdy inni dają opcję tylko 2 półroczny transz (pierwsza na początku współpracy, a druga po upłynięciu 6 miesięcy). Na rynku nie brakuje jednak również ofert z 4 ratami, które płacimy kwartalnie co 3 miesiące.

Tak szerokie spektrum możliwości pozwala kierowcom z dużymi stawkami na podjęcie odpowiedniej decyzji. Najwygodniej i najbezpieczniej z teoretycznego punktu widzenia będzie mniejsza ilość transz. Wówczas istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że o nich zapomnimy. Co więcej – zyskamy komfort psychiczny, bo nie będziemy musieli doliczać kolejnych obciążeń do naszych comiesięcznych budżetów domowych. Z drugiej jednak strony – jeśli nie mamy możliwości płacenia większych kwot rzadziej, a samochód utrzymać musimy, powinniśmy przemyśleć opcję 12 rat.

Czy warto decydować się na taką opcję?

Podjęcie decyzji o zakupie polisy ubezpieczeniowej na raty powinno być podyktowane naszą osobistą sytuacją finansową. Jeśli wiemy, że opłacenie całego pakietu na rok z góry będzie dla naszego portfela zbyt obciążające, dobrze jest zdecydować się na opcję płatności ratalnych.

Warto jednak przy tym pamiętać, że suma summarum całkowity koszt ubezpieczenia podzielonego na transze w rezultacie wyniesie więcej niż takiego płaconego jednorazowo. Szacuje się, że ostateczny koszt może być wyższy nawet o kilkanaście procent w stosunku do pierwotnej ceny polisy. W ogólnym rozrachunku raty mogą nam się nie opłacić, jednak patrząc na większą łatwość spłacania OC w ratach niż uiszczania całej kwoty od razu, mogą okazać się zbawienne dla naszych domowych budżetów.

Na co uważać, wybierając ubezpieczenie auta na raty?

Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, że przynajmniej jedna opłacona rata oznaczała będzie objęcie polisą ubezpieczeniową samochodu przez cały rok. Z jednej strony jest to wiadomość pozytywna, z drugiej jednak – demotywująca do pamiętania o uiszczaniu comiesięcznych czy cokwartalnych płatności.

Choć towarzystwo ubezpieczeniowe nie może cofnąć ochrony ubezpieczeniowej samochodu w przypadku niezapłacenia raty, to ma możliwość ściągania powstałego w ten sposób długu za pomocą firm windykacyjnych, a nawet podania nas do sądu.

Chcąc płacić za ubezpieczenie transzami, powinniśmy więc pamiętać o terminach. W tym celu dobrze jest ustawić sobie zlecenie stałe na początku każdego miesiąca (jeśli wybraliśmy opcję rat dwunastu), albo przypomnienie w telefonie w konkretnych terminach, w których powinniśmy uiścić opłatę. Takie rozwiązania mogą nas uchronić przed przykrymi konsekwencjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj