Kredyt samochodowy to najpopularniejsze narzędzie pozwalające na zakup pojazdu – samochodu, motocykla, skutera czy motorówki. Czy ma wady? Oczywiście, że tak, ale zdecydowanie więcej zalet.

Czy warto brać kredyt na samochód?

Kredyt samochodowy brać warto zawsze, chyba że masz możliwość zakupu pojazdu za gotówkę. W każdym innym przypadku wybór kredytu samochodowego wydaje się dobrym i rozsądnym rozwiązaniem. Nie warto się więc zastanawiać, czy warto brać kredyt na samochód?

Przede wszystkim kredyt taki umożliwia zakup samochodu na stosunkowo korzystnych warunkach. Banki bardzo często współpracują z dealerami samochodów, nie tylko nowych, ale i używanych. Dzięki temu otrzymujesz z reguły atrakcyjną ofertę. Kredyt samochodowy otrzymać możesz równie łatwo, jak zaciągnąć kredyt gotówkowy. Oferta oprocentowania jest w tym pierwszym przypadku jednak bardziej atrakcyjna. Niższe oprocentowanie można uzyskać właściwie jedynie przy kredycie hipotecznym.

Trzeba natomiast pamiętać, że finansowanie zakupu starszego samochodu w drodze kredytu samochodowego może być droższe. Ma tutaj znaczenie kwestia polisy AC, OC oraz innych ubezpieczeń. Pewną niedogodnością jest także sytuacja stłuczki czy kolizji w trakcie kredytowania – taką sytuację z reguły trzeba będzie umówić z bankiem.

Kredyt samochodowy co prawda najczęściej uniemożliwia ci sprzedaż pojazdu w trakcie trwania kredytowania, natomiast już po jego zakończeniu możesz ze swoją własnością zrobić, co tylko chcesz. Zupełnie inaczej niż w przypadku leasingu.

Kredyt gotówkowy czy kredyt na samochód?

Kredytu gotówkowego do zakupu samochodu nie poleca się przede wszystkim ze względu na koszty. W przypadku kredytu samochodowego oprocentowanie jest po prostu niższe. To sprawia, że kredyt gotówkowy w tym przypadku okazuje się po prostu nieopłacalny.

Kredyt na samochód używany – zalety i wady

Kredyt samochodowy jest bezpieczny i pewny. Nie musisz martwić się przetwarzaniem twoich danych osobowych, ryzykiem oszustwa – kredyty te proponują banki, które muszą działać zgodnie z prawem. Zawsze oczywiście trzeba przeczytać dokładnie umowę, natomiast w interesie banku nie jest oszukanie cię. Masz prawo żądania dostępu do wszystkich swoich danych i dokumentów związanych z kredytowaniem. Podstawową zaletą, które sprawia, że kredyty samochodowe są tak często wybierane, jest oczywiście niskie oprocentowanie i uzyskanie pełnego prawa własności pojazdu zaraz po zakończeniu kredytowania.

Wady to konieczności konsultacji z bankiem w przypadku stłuczki czy innego wypadku, a także niemożność swobodnego dysponowania pojazdem w czasie kredytowania.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na samochód?

Zdolność kredytowa to podstawowy warunek otrzymania kredytów. Możesz ją sprawdzić w różnych wyszukiwarkach kredytów na podstawie twojej dobrowolnej zgody. Z kredytem samochodowym nie wiążą się szczególnie rozbudowane formalności. Z reguły do wniosku musisz dołączyć:

  • zaświadczenie o dochodach,
  • prawo jazdy,
  • zaświadczenie z sądu o tym, czy auto widnieje w rejestrze zastawów.

Bank stara się zapewniać większe bezpieczeństwo usług, z pewnością więc skontroluje przedstawione przez ciebie dane i porówna je z raportem w BIK lub BIG, sprawdzi bazy dłużników, twoją historię kredytową, jak również zaświadczenie o zarobkach – procedura ta jednak niczym nie różni się od tej stosowanej przy innych kredytach.

Jak szukać kredytu samochodowego?

W celu uzyskania danych dotyczących kredytów gotówkowych czy samochodowych warto skorzystać z serwisów internetowych udostępnianych z informacjami o kredytach takich jak chcepozyczke.com.pl. Znajdziesz tutaj rankingi i omówienia kredytów, które pozwolą ci szybko zorientować się, jakie warunki aktualnie panują na rynku i które oferty są najbardziej atrakcyjne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj