Wykończenie domu przy pomocy środków uzyskanych z kredytu to najpowszechniejszy sposób finansowania prac remontowo-wykończeniowych. Pieniądze można uzyskać po pozytywnej weryfikacji zdolności i wiarygodności kredytowej oraz po spełnieniu kilku formalnych warunków.

Wykończenie domu ze środków z kredytu hipotecznego

Jeśli kredytobiorcy zależy na tym, aby za wykończenie domu zapłacić jak najmniej, powinien on starać się o kredyt hipoteczny, gdyż jest to najtańszy kredyt na wykończenie domu spośród tych, jakie oferują banki. Sprawa jest prostsza, gdy klient ze środków pozyskanych z kredytu hipotecznego chce sfinansować również budowę domu. Wtedy wystarczy, że doliczy koszty wykończenia do ogólnej sumy zobowiązania.

Jeśli dom już fizycznie stoi, kredytobiorca może także ubiegać się o środki na jego wykończenie. Musi jednak w procesie wnioskowania o środki przedstawić kosztorys prac wykończeniowych. Istotne jest, aby był on szczegółowy, ponieważ bank będzie później weryfikował, czy środki zostały wydane zgodnie z przeznaczeniem.

Z kredytu hipotecznego można sfinansować między innymi:

 • instalacje: grzewczą, wodno-kanalizacyjną, elektryczną,
 • parapety, schody i posadzki (zarówno wylewkę, jak i podłogę, czyli panele, płytki itp.),
 • tynki wewnętrzne,
 • malowanie.

Pożyczka hipoteczna na prace wykończeniowe

Pożyczka hipoteczna to zobowiązanie, które kredytobiorca można uzyskać, jeżeli posiada nieruchomość, która może stanowić fizyczne zabezpieczenie kredytu. Może być to:

 • mieszkanie,
 • dom,
 • grunt (na przykład działka budowlana),
 • przestrzeń użytkowa (na przykład biuro).

Pożyczki hipotecznej nie można zaciągnąć w oparciu o zabezpieczenie, wobec którego istnieją roszczenia osób trzecich. Oznacza to, że klient nie może ubiegać się o tę formę kredytowania, jeśli nieruchomość została kupiona za kredyt, który nadal jest niespłacony. Można natomiast, jeśli właściciel się na to zgodzi, zaciągnąć zobowiązanie, zabezpieczając je nieruchomością nienależącą do kredytobiorcy, na przykład domem rodzica lub innej bliskiej osoby.

Pożyczka hipoteczna jest rozwiązaniem droższym niż kredyt hipoteczny, ale w tym przypadku nie ma konieczności przedstawiania bankowi szczegółowego kosztorysu. Środki można wydać na dowolne cele wykończeniowe i w razie konieczności zmienić je w trakcie trwania prac.

Finansowanie prac wykończeniowych z kredytu gotówkowego

Najdroższym kredytem na wykończenie domu, ale zarazem najłatwiejszym do uzyskania, jest kredyt gotówkowy. Kwota zobowiązania, zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja 2011 roku, nie może przekroczyć 255 550 złotych, które trzeba spłacić maksymalnie w ciągu 10 lat. Pozyskane środki, podobnie jak w przypadku pożyczki hipotecznej, można wydać na dowolne cele. Do ubiegania się o kredyt gotówkowy wystarczy:

 • wypełniony poprawnie wniosek kredytowy,
 • zaświadczenie o zarobkach,
 • dokument potwierdzający tożsamość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj