Jak wygląda wynagrodzenie pracy w godzinach nadliczbowych w bieżącym roku? Jakie są najważniejsze zapisy w kodeksie pracy, dotyczące pracy w godzinach nadliczbowych? Kiedy nie przysługuje dodatek za nadgodziny? Jak wygląda obliczenie wynagrodzenia w godzinach nocnych, poza godzinami pracy? Odpowiadamy poniżej.
Kiedy występuje praca w godzinach nadliczbowych?
Zgodnie z art. 151 § 1 K.p. za wymiar godzin nadliczbowych uznaje się godziny pracy, w których pracownik wykonuje ponad normy czasu pracy oraz w stosunku do dobowego wymiaru czasu pracy.
Praca w godzinach nadliczbowych dopuszczalna jest w przypadku kiedy:
- Zachodzi konieczność ratowania życia w wyniku przeprowadzenia akcji ratowniczej.
- Występuje konieczność obrony mienia.
- Występuje konieczność obrony środowiska.
- Zachodzi konieczność usunięcia awarii.
- W szczególnych przypadkach, kiedy pracodawca potrzebuje pracownika.
Praca w godzinach nadliczbowych nie jest dopuszczalna, kiedy pracownik wykonuje racę w środowisku, w którym przekroczona norma dopuszczalnych stężeń lub hałasu może mieć wpływ na jego stan zdrowotny.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych
Za pracę godzinach nadliczbowych pracownik oprócz podstawowego wynagrodzenia powinien otrzymać dodatek, który uzależniony jest od czasu wykonywania dodatkowych godzin pracy:
Pracownikowi przysługuje 100% dodatku liczonego od standardowego wynagrodzenia, kiedy praca odbywa się w godzinach nocnych, w niedzielę i święta lub w dniu, który jest dniem wolnym dla pracownika.
Pracownikowi przysługuje 50% dodatku za pracę w każdym innym przypadku niż wymienione wcześniej.
Dodatek w godzinach nadliczbowych przysługuje także w wysokości 100% po przekroczeniu tygodniowego czasu pracy. Dodatek w wysokości 100% może nie być przyznany, kiedy przekroczenie wynika z nadgodzin. W takim przypadku przysługuje pracownikowi prawo do dodatku z tytułu przekroczenia dobowego wymiaru czasu pracy.
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych wypłacany jest na koniec miesiąca, zazwyczaj razem z wypłatą, jako podsumowanie poprzedzającego okresu rozliczeniowego.
Kiedy nie przysługuje dodatek za pracę w nadgodzinach?
Rozliczenie dodatku nie ma zastosowanie w przypadku rozliczania nadgodzin poprzez czas wolny.
Podstawą do obliczenia dodatku jest wymiar podstawowego wynagrodzenia wraz ze stałymi dodatkami, w przeliczeniu na godziny pracy (nominalny czas pracy).
Rozliczanie nadgodzin za nockę
Pora nocna została zdefiniowana jako czas pracy w godzinach 21:00 – 7:00. Pracodawca ma prawo wyznaczyć własne godziny pracy nocnej. Ważne jest, aby czas pracy nocnej został określony przez pracodawcę na poziomie przynajmniej 8 godzin. W przeciwnym wypadku przyjmuje się, wartości ustawowe, czyli 10 godzin między 21:00 a 7:00 rano.
Za każdą godzinę pracy pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 20% stawki godzinowej.
Praca w nocy w godzinach nadliczbowych
Pracownikowi przysługuje podstawowy ekwiwalent za pracę w godzinach nocnych 20% oraz 100% naliczone od wynagrodzenia za każdą nadliczbową godzinę.