Zakup mieszkania wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. Spotkania z pośrednikami, prezentacje nieruchomości, proces podjęcia decyzji. Następnie są to wizyty u notariusza i dopinanie wszelkich formalności. Jeśli mieszkanie kupujemy na kredyt, wówczas czeka nas jeszcze kilka konsultacji z doradcą kredytowym. Kolejnym etapem inwestycji jest remont lub wykończenie mieszkania, w zależności od tego, czy kupiliśmy je na rynku pierwotnym, czy wtórnym.
Jak działa mechanizm inwestycji w nieruchomość na wynajem?
Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że zacznie nam się ona zwracać dopiero po kilku latach. W zależności od tego jaką sumę włożyliśmy w zakup mieszkania na wynajem oraz remont, będziemy mogli ustalić adekwatne opłaty. W tym punkcie musimy również zwrócić uwagę na standard tego, co oferujemy najemcom. Jest to dochód stały, pasywny, zatem jest pewny i nie wymaga z naszej strony wkładu pracy.
Nieruchomość mieszkalna na wynajem to jedna z bardziej popularnych form zarabiania pieniędzy w dzisiejszym świecie. O czym zatem powinniśmy pamiętać decydując się na niego?
System podatkowy
Jest to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeżeli mieszkanie zostało kupione na kredyt. Wówczas odsetki jakie ściągnąłby od nas bank możemy odliczyć sobie jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Odliczanie pewnych kosztów wiąże się również z niższymi opłatami podatkowymi. W takie koszty wchodzą ubezpieczenia, podatek nieruchomości, koszty napraw oraz materiałów konserwacyjnych i samych konserwacji na terenie mieszkania. Działalność gospodarczą możemy w tym celu prowadzić zarówno jako czynni podatnicy VAT, jak i w formie ryczałtu. W drugiej opcji płacimy tylko podatek od przychodu, który wynosi 8,5%.
Ma to również drugą stronę medalu – gdy mieszkanie stoi puste i nikt go nie wynajmuje, nie zwalnia nas to z wszelkich opłat z tytułu jego posiadania. Po kilku miesiącach bez lokatorów możemy odczuć dotkliwe straty, które zaczną rosnąć, jeżeli nie znajdziemy chętnego na wynajem.
Sposób zarządzania mieszkaniem
Tak naprawdę jako posiadacze mieszkania na wynajem sami decydujemy o tym w jakiej formie będzie zarządzana nasza nieruchomość. Jeżeli mamy czas, możemy zajmować się tym sami. W przypadku, gdy nieruchomości jest więcej, warto zatrudnić doświadczonego zarządcę, który ze swoją wiedzą i doświadczeniem będzie dbał o wynajmowane przez nas mieszkanie.
Aby znaleźć odpowiedniego lokatora do naszego mieszkania powinniśmy sprawdzić chętne osoby. Warto dowiedzieć się, czy jeżeli wynajmowali wcześniej mieszkanie w innej lokalizacji, płacili na czas wszystkie należności. Dodatkowo istotne jest utrzymanie należytego stanu mieszkania. Częste, huczne imprezy, niechciane zwierzęta czy palenie papierosów w mieszkaniu mogą prowadzić do zniszczeń, które narażą nas na dodatkowe i nieoczekiwane koszty. W tym celu powinniśmy zabezpieczyć się wystarczająco wysoką kaucją, która będzie stanowiła zabezpieczenie na poczet niezapłaconych w terminie rachunków lub naprawienia zniszczeń istniejących z winy lokatorów.
Zakup mieszkania na wynajem to nie tylko inwestycja, ale również sposób na prowadzenie biznesu. Więcej przeczytasz o tym na https://domardevelopment.pl/zakup-mieszkania-pod-wynajem-dlaczego-warto/.